جدیدترین اخبار روز شهر پردیس

شهردار پردیس در مصاحبه با نسل فردا

سخنان مهندس رحمتی شهردار پردیس در مصاحبه با روزنامه نسل فردا  

 مهندس هادی رحمتی، شهردار با تجربه شهر جدید پردیس که سابقه دست کم 15 سال حضور موفق در عرصه مدیریت شهری شهرهای کشور را در کارنامه دارد از قابلیت گسترده شهر پردیس برای تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب های گردشگری استان تهران سخن گفت.وی در گفتگو با نسل فردا اظهار داشت: شهر پردیس که در پی سیاست های دولت در مهار مهاجرت به شهرهای بزرگ و به ویژه تهران و با هدف ایجاد یک شهر مدرن و با هویت ایرانی اسلامی شکل گرفته است. از موقعیت برجسته ای در زمینه های گوناگون برخوردار است که این مسأله باعث شده در برنامه ریزی های شهری به مسائلی چون گردشگری، توسعه فضاهای سبز و تفرجگاه ها به طور جدی نگریسته شود. این مسئول در همین رابطه افزود: شهر پردیس در 9 فاز شکل گرفته که 6 فاز آن مسکونی، 1 فاز گردشگری، 1 فاز کارگاهی و یک فاز علمی  - تحقیقاتی تعریف شده است.

 وی در همین راستا با استناد به سخنان رئیس جمهور که خواستار احداث 4 پارک بزرگ در 4 سمت پایتخت جهت ایجاد کمربند سبز شده بود، گفت: در فاز 8 شهر پردیس که به عنوان فاز گردشگری تعریف شده است 800 هکتار زمین جهت ایجاد پارک و فضاهای تفریحی در نظر گرفته شده که درصورت حمایت دولت این منطقه می تواند بهترین نقطه برای اجرایی کردن نظر رییس جمهور باشد.

وی در همین ارتباط با برشمردن جاذبه های طبیعی، تفریحی و گردشگری شهر پردیس از گونه های کمیاب گیاهی جانوری منطقه پردیس سخن گفت و افزود: مناطقی چون جاجرود، کمرد، باغکمیش و غیره که از مناطق دیدنی شهر پردیس هستند به طور سنتی از تفرج گاه های استان تهران به حساب می آمده اند و بر همین اساس سرمایه گذاری و توجه دولت در تبدیل پردیس به قطب سبز گردشگری استان تهران منطقی به نظر می رسد.

رحمتی در ادامه از اهتمام شهرداری پردیس در توسعه فضاهای سبز و تفرج گاه های شهر جدید پردیس سخن گفت و نسبت به تسریع در ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهری  ( پساب )  ابراز امیدواری کرد و افزود: شهر پردیس به جهت توسعه فضاهای سبز نیازمند مدیریت منابع آب است و ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهری می تواند در این خصوص گره گشا باشد. شهرداری پردیس علاوه بر آنچه گفته شد به استعدادهای علمی فناوری شهر پردیس اشاره کرد و گفت: این شهر در سفر دور دوم هیأت دولت به استان تهران به عنوان اولین شهر علم و فناوری کشور معرفی شد تا در آینده با نزدیک کردن دانشگاه و صنعت، بهره گیری از فناوریهای نوین و در نهایت تولید علم بتواند به تولید ثروت و درآمدزایی علمی نائل آید. این مدیر برجسته شرق استان تهران همچنین از سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در شهر پردیس دعوت کرد و گفت: با بهره برداری از آزادراه تهران پردیس که فاصله زمانی پردیس تا پایتخت را به کمتر از 12 دقیقه تقلیل داده، موقعیت برجسته ای برای شهر پردیس پدید آمده است که این موقعیت می تواند متضمن سودآوری سرمایه گذاری در شهر پردیس باشد.

شهردار پردیس در ادامه از نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل شهری پردیس سخن گفت و افزود: ارتقاء حمل و نقل شهری یکی از شاخص های توسعه پایدار شهری است که در این راستا شهرداری پردیس طی 2 سال گذشته تمام ناوگان مینی بوس رانی و تاکسیرانی را ارتقاء داده وبازسازی و نوسازی و بهسازی کرده است. مهندس رحمتی افزون بر آنچه گفته شد برنگاه فرهنگی به مقوله مدیریت شهری تأکید کرد و گفت : فعالیت های فرهنگی مشارکت، پویایی و نشاط شهروندان را در پی دارد و این امر به ویژه در شهرهای جدید که موضوع ایجاد علاقه و پیوندهای عاطفی بین شهر و شهروندان مطرح است؛ تأثیر به سزایی در ایجاد هویت شهری شهروندی دارد.

اجرایی شدن طرح مدیریت واحد شهری نیز یکی دیگر از مواردی بود که شهردار شهر پردیس به آن اشاره کرد خواستار اجرای آزمایشی آن در شهرهای جدید شد. وی در همین رابطه افزود: اجرای آزمایشی (پایلوت) طرح مدیریت واحد شهری در شهرهای جدید به سبب اینکه در این شهرها تمام زیرساخت ها طبق استانداردها مهیا هستند از ریسک و خطر کمتری برخوردار است. این مسئول همچنین نسبت به شهرداری ها نهادی خدمت رسان هستند و مسئول نگهداری از زیرساخت ها و ارایه خدمات به مردم می باشند که درآمد آنها محدود به اخذ عوارض ساختمانی است و این در شرایطی است که شرکت های عمران شهرهای جدید که مسئول ایجاد زیرساخت ها در شهرهای جدید هستند به واسطه کسب درآمد از محل فروش اراضی از وضعیت درآمد به مراتب بهتری نسبت به شهرداری ها برخوردار می باشند.  در چنین شرایطی شایسته است این شرکت ها با مدیریت منابع مالی به خدمت رسانی به مردم با ایجاد زیر ساختها اقدام کنند. وی در همین زمینه خواستار پاسخگویی شرکت عمران و اداره برق شهر جدید پردیس در خصوص تجهیز نکردن بخش بزرگی از شهر پردیس به تجهیزات روشنایی شد و افزود: معبر اصلی میدان عدالت به سمت فاز 3 و 4 پس از 3 سال پیگیری همچنان در خاموشی قرار دارد که این مسأله به هیچ عنوان شایسته مردم فهیم شهر پردیس نیست و در این رابطه باید مسئولان شرکت عمران و اداره برق شهر پردیس پاسخگو باشند. مهندس هادی رحمتی در پایان ضمن تشکر از تعامل سازنده اعضای شورای اسلامی شهر و تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر از انبوه پروژه های آماده بهره برداری در شهر پردیس خبر داد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۰۲ساعت 18:13  توسط admin  |